COIN FINDER

Featured Posts

143 години от създаването на Златните български 10 лева

 

143 години от създаването на Златните български 10 лева

  1. Въведение

  2. Историческа справка на българския лев

  3. Създаването на банкнотата от 10 лева през 1917 

  4. Лицева страна на банкнотата от 10 лева

  5. Обратната страна на банкнотата от 10 лева

  6. Подробности за производство и печат

  7. Историческо значение на банкнотата от 10 лева

  8. Колекционерство и рядкост на банкнотата от 10 лева

  9. Съхранение и автентичност на банкнотата от 10 лева

  10. Заключение



Българският лев стои високо като национална валута, символ на финансовата стабилност и икономическия растеж на страната. Тъй като отбелязваме 143 години от създаването му, той есъществено значение да се потопите в завладяващата история и забележителни истории, свързани с тази валута. В тази статия се фокусираме върху един такъв артефакт: банкнотата от 10 лева от 1917 г. Тази златна банкнота, със своя уникален дизайн и историческо значение, капсулира една ключова епоха в българската история.

Исторически контекст на българския лев:

Преди да разгледаме банкнотата от 10 лева, нека направим едно кратко пътешествие из историята на българския лев. Левът е установен като официална валута през 1881 г., след освобождението на България от османско владичество. Тя заменя османската лира, утвърждавайки независимостта на България и проправяйки пътя към единна национална икономика.

Името "лев" се корени в българската дума за "лъв", символизираща сила и стабилност. През годините българският лев играе решаваща роля в икономическото развитие на страната и се е превърнал в неразделна част от нейната културна идентичност.

От въвеждането си българският лев премина през различни трансформации, отразяващи променящия се социално-икономически пейзаж на нацията. От ранните си дни като валута, обезпечена със сребро, тя се превърна в напълно развита фиатна валута, адаптирайки се към изискванията на съвременната финансова система.

Днес българският лев остава официалната валута на България, осигурявайки стабилна основа за икономическия растеж и международната търговия на страната. Докато навлизаме в историята на банкнотата от 10 лева, емитирана през 1917 г., разкриваме една завладяваща глава от историята на тази уважавана валута.


Исторически преглед на българския лев:

Българският лев има богата и интригуваща история, която датира от създаването му като официална валута през 1881 г. Това бележи важен крайъгълен камък в пътя на България към икономическа независимост и стабилност.

След векове на османско владичество България получава своята автономия през 1878 г. след Руско-турската война. С новооткритата свобода българското правителство се стреми да създаде национална валута, за да насърчи икономическото развитие и да укрепи финансовата инфраструктура на страната.

През 1881 г. българският лев е въведен като официална валута, заменяйки османската лира. Името на лева произлиза от българската дума за "лъв", символизираща сила, мощ и национална гордост. Изборът на името отразява стремежите на българския народ, когато тръгва по пътя си като нова независима нация.

Първоначално левът беше обвързан с френския франк с фиксиран курс. Въпреки това нарастващите икономически нужди на България и желанието за парична стабилност доведоха до поредица от реформи и корекции през годините. Валутата претърпя няколко трансформации, включително кратък период на подкрепа от златния стандарт.

През 1952 г. е извършена голяма парична реформа, като старият лев е заменен с нов в съотношение 1:100. Тази стъпка имаше за цел да се бори с инфлацията и да възстанови финансовото равновесие след Втората световна война.

През следващите години българският лев продължи да се адаптира и развива, отговаряйки на променящите се икономически обстоятелства и глобалните финансови тенденции. Тя премина от централно планирана икономика към пазарно ориентирана система, възприемайки парични политики, които са в съответствие с международните стандарти.

Днес българският лев е стабилна и уважавана валута, служеща като символ на икономическия растеж, стабилността и интеграцията на България в Европейския съюз. Той изигра жизненоважна роля в улесняването на търговията и инвестициите, както на вътрешния, така и на международния пазар, допринасяйки за цялостния просперитет на страната.

Докато изследваме завладяващата история на банкнотата от 10 лева, емитирана през 1917 г., придобиваме допълнителна представа за културното и историческо значение на българския лев, подчертавайки неговото трайно значение в разказа на нацията.

Създаването на банкнотата от 10 лева през 1917 г

Емитирането на банкнотата от 10 лева през 1917 г. има голямо значение за България, както в икономическо, така и в културно отношение. Нека се задълбочим в причините зад създаването му, елементите на дизайна и характеристиките за сигурност, които го направиха забележителна валута.

Причини за пускането в обращение на банкнотата от 10 лева:

В началото на 20 век България преживява период на икономически растеж и стабилност. Като част от своята парична политика Българската народна банка реши да въведе нова купюра, банкнотата от 10 лева, за да отговори на нарастващото търсене на валута с по-висока стойност. Това решение имаше за цел да улесни по-големите финансови транзакции и да подпомогне разрастващата се икономика.

Елементи на дизайна и функции за сигурност:

Банкнотата от 10 лева от 1917 г. се отличава със сложен дизайн, който демонстрира българското културно наследство и национална идентичност. На лицевата страна имаше централно разположен квадрат с надпис „ДЕСЕТЪ ЛЕВА ЗЛАТНИ“ в него. Използването на българска кирилица подчертава езика и наследството на страната.

Обратната страна на банкнотата представляваше жива и многоцветна винетка в центъра. Това художествено представяне изобразява различни елементи, включително исторически забележителности, културни мотиви или символични фигури, олицетворяващи духа на България. Винетката отпразнува богатата история и културното многообразие на страната.

Значение на водния знак и релефната елипса:

Един от забележителните защитни елементи на банкнотата от 10 лева е водният знак, който служи като визуален идентификатор за нейната автентичност. Водният знак обикновено включваше емблемата на Българската народна банка, символ на доверие и авторитет. Тази функция гарантира, че фалшивите копия на банкнотата ще бъдат лесно разграничени от истинските.

Освен това банкнотата включва релефна елипса с емблемата на Българската народна банка. Тази повдигната емблема осигури тактилен елемент към дизайна, добавяйки допълнителен слой сигурност. С включването на такива отличителни характеристики банкнотата имаше за цел да защити срещу фалшифициране и да поддържа общественото доверие във валутата.

Водният знак и релефната елипса демонстрираха ангажимента на Българската народна банка да гарантира целостта и стойността на валутата. Тези елементи за сигурност не само изпълняваха практическа цел, но и представляваха отдадеността на банката да защитава финансовите интереси на българския народ.

Банкнотата от 10 лева от 1917 г. със своя сложен дизайн, защитни елементи и културна символика е свидетелство за развиващата се икономика и културно наследство на България. Издаването му представлява крайъгълен камък в паричната история на страната, като пример за напредъка и просперитета на нацията.

Докато изследваме по-нататъшни аспекти на банкнотата от 10 лева, включително нейното историческо значение и въздействие върху българското общество, ние придобиваме по-дълбока оценка за наследството на тази забележителна валута.


Лицева страна на банкнотата от 10 лева:

Лицевата страна на банкнотата от 10 лева беше завладяващ дизайн и артистичност. Нека разгледаме основните му характеристики, включително разположението на текста „ДЕСЕТЪ ЛЕВА ЗЛАТНИ“ в квадрат, както и символиката и художествените елементи, включени в дизайна.

Централният акцент на лицевата страна на банкнотата беше квадрат, в който елегантно бе разположен текстът „ДЕСЕТЪ ЛЕВА ЗЛАТНИ“. Използването на българска кирилица показа националния език и добави усещане за автентичност и културна гордост. Квадратното рамкираненатекстът представляваше визуална опора, насочвайки вниманието към номинала на банкнотата.

Извън разположението на текста, лицевата страна на банкнотата от 10 лева включва няколкосимволичен и художествени елементи. Тези елементи имаха за цел да отразят културното наследство и историческото значение на България.

Артистични елементи като сложни шарки и богато украсени декорации украсяваха банкнотата, добавяйки нотка на елегантност и изтънченост. Тези елементи често са вдъхновени от традиционни български мотиви, като геометрични фигури, флорални мотиви или дизайни на народното изкуство. Те отбелязаха богатото художествено наследство на страната и показаха майсторството на българските занаятчии.

Освен това на лицевата страна на банкнотата може да има портрети или изображения на видни личности от българската история, кралски особи или национални герои. Тези изображения служеха за почит и възпоменание на личности, изиграли значителна роля в развитието и напредъка на нацията.

Цялостният дизайн на лицевата страна на банкнотата от 10 лева се стреми да улови същността на българската културна идентичност и историческо наследство. Чрез използването на кирилица, художествени елементи и символични образи, банкнотата въплъщава духа на българския народ и неговата гордост от своето наследство.

Лицевата страна на банкнотата от 10 лева, с умелото съчетание на типография, символика и артистичен дизайн, представи визуално привлекателно представяне на културното богатство и историческото значение на България. Той стоеше като свидетелство за художествените постижения на нацията и нейния ангажимент да съхранява и празнува уникалната си идентичност.


Обратната страна на банкнотата от 10 лева:

На обратната страна на банкнотата от 10 лева имаше завладяваща и цветна винетка, разположена в центъра на банкнотата. Нека проучим това художествено представяне и разкрием историческото му значение.

Акцентът на задната страна беше ярката винетка, прецизно изработена илюстрация, която показва различни елементи, значими за историята и културата на България. Тази артистична композиция послужи да привлече вниманието на зрителя и да предаде по-дълбок разказ.

Винетката на банкнотата може да е изобразявала исторически забележителности, културни символи или сцени, представящи идентичността и наследството на България. Често включва набор от елементи, които предизвикват чувство на национална гордост и предават богатата история на страната.

Например винетката може да е включвала архитектурни шедьоври като древни крепости или емблематични сгради, изиграли решаваща роля в историята на България. Тези структури служеха като визуални напомняния за трайното наследство и културно наследство на нацията.

Освен това винетката може да включва символични фигури, представящи важни събития или периоди от българската история. Тези фигури може да са включвали известни владетели, национални герои или митологични герои, свързани с фолклора и традициите на страната. Включването им добави пласт дълбочина към банкнотата, свързвайки я с колективната памет и споделените истории на българския народ.

Художественото изображение на гърба на банкнотата от 10 лева има за цел да прослави и съхрани културно-историческото наследство на България. Чрез ярка винетка, която капсулира идентичността на нацията, банкнотата отдаде почит на важните етапи и културно богатство, оформили България като нация.

Чрез внимателно изработения дизайн и историческа символика, обратната страна на банкнотата от 10 лева представляваше артистичен гоблен, който събуждаше чувство на национална гордост и културна признателност. Той послужи като напомняне за дълбоко вкоренената история на страната, нейния разнообразен културен гоблен и колективните спомени, които продължават да оформят българската идентичност.


Подробности за производството и печата:

Процесът на производство и отпечатване на банкнотата от 10 лева включва прецизна занаятчийска работа и експертен опит на реномирани печатарски компании. Нека проучим подробностите за нейното производство, включително участието на "Giesecke & Devrient" в Лайпциг, Германия, и периода на обращение на банкнотата.

Банкнотата от 10 лева е внимателно произведена с помощта на съвременни печатни техники, за да се гарантира нейното качество и сигурност. Една забележителна компания, участваща в отпечатването на банкнотата, е "Giesecke & Devrient", базирана в Лайпциг, Германия. "Giesecke & Devrient" е известен световен лидер в технологиите за печат на банкноти и защита, известен със своя ангажимент към високи постижения и иновации.

Сътрудничеството между Българската народна банка и "Giesecke & Devrient" гарантира, че банкнотата от 10 лева е произведена според най-високите стандарти на изработка и сигурност. Опитът и вниманието към детайлите на печатницата изиграха решаваща роля за вдъхването на живот на банкнотата.

Банкнотата вероятно е била отпечатана чрез комбинация от дълбок печат, който включва гравирани плочи и вдлъбнати области с мастило, и други усъвършенствани методи за печат. Тези техники позволиха точното възпроизвеждане на сложни детайли, живи цветове и защитни елементи върху банкнотата, правейки я визуално завладяваща и устойчива на фалшифициране.

Банкнотата от 10 лева е емитирана и въведена в обращение на 2 април 1917 г. Тя остава законно платежно средство до 5 май 1924 г., отбелязвайки период от приблизително седем години, през който банкнотата е била активно използвана в ежедневните транзакции. Тиражът му изигра значителна роля за улесняване на стопанската дейност и за финансовата стабилност на България през това време.

Комбинацията от прецизен печат, участието на реномирани печатници като "Giesecke & Devrient" и дългият период на обращение на банкнотата подчертаха важността и надеждността на банкнотата от 10 лева като надеждно разменно средство в България.

Като цяло процесът на производство и отпечатване на банкнотата от 10 лева включваше сътрудничеството на квалифицирани майстори и печатарски компании като "Giesecke & Devrient". Периодът на обращение на банкнотата допълнително подчерта ролята й за улесняване на финансовите транзакции и принос за икономическия растеж и стабилност на България през посочения период от време.

Историческо значение на банкнотата от 10 лева:

Банкнотата от 10 лева има дълбоко икономическо и културно значение в историята на България. Неговото издаване имаше забележително въздействие върху българското общество, както по отношение на икономическото развитие на страната, така и за опазване на нейното културно наследство.

Икономическо значение: Въвеждането на банкнотата от 10 лева бележи значителна стъпка в икономическия прогрес на България. Деноминацията запълни решаваща празнина във валутната система, улеснявайки по-големи финансови транзакции и подкрепяйки растежа на търговията. С банкнотата от 10 лева гражданите и фирмите биха могли да извършват по-значителен обмен, стимулирайки икономическата активност и инвестициите в страната.

Освен това банкнотата изигра решаваща роля за установяването на стабилна финансова система. Предоставяйки стандартизирана и широко приета валута, той подобри паричната стабилност, която е от съществено значение за икономическия растеж. Наличието на надеждна и ценна банкнота като 10-лева допринесе за повишаване на доверието в българската икономика и улесни вътрешната и международната търговия.

Културно значение: Освен икономическото си въздействие, банкнотата от 10 лева имаше културно значение за българския народ. Художественият дизайн и символиката на банкнотата отразяват богатото културно и историческо наследство на страната. Включването на традиционни мотиви, исторически забележителности и символични фигури послужи за свързване на банкнотата с уникалната идентичност на България и възпитаване на чувство за национална гордост.

Банкнотата послужи като визуално представяне на културното богатство на България и даде средство на нацията да покаже своето наследство пред света. Чрез своя сложен дизайн и артистични елементи, банкнотата от 10 лева се превърна в осезаем израз на културната идентичност на България, засилвайки споделеното чувство за принадлежност и културна сплотеност сред българското население.

Въздействие върху българското общество: Обръщението на банкнотата от 10 лева оказа значително влияние върху българското общество през периода на нейната употреба. Той улесни ежедневните транзакции, позволявайки на хората да купуват стоки и услуги, да плащат заплати и да извършват финансов обмен. Наличието на банкнота с по-висока стойност рационализира търговската дейност и допринесе за цялостното удобство при извършване на бизнес транзакции.

Освен това художествените и културни елементи на банкнотата оставиха траен отпечатък в българското общество. Той събуди интерес към историята, наследството и художествените постижения на страната, насърчи чувството за признателност и опазване на българската култура. Банкнотата послужи като осезаемо напомняне за колективната памет и културните традиции на нацията, насърчавайки чувството за национална гордост и идентичност сред българския народ.

В заключение, банкнотата от 10 лева имаше огромно историческо значение за България, както в икономическо, така и в културно отношение. Издаването му допринесе за икономическото развитие на нацията, осигурявайки ценна и стабилна валута за финансови транзакции. Едновременно с това неговият художествен дизайн и културна символика възпитават чувството за гордост и идентичност сред българското население, укрепвайки културната тъкан на нацията. Банкнотата остави траен отпечатък в българското общество, служейки като символ на икономически прогрес и културно наследство.


Колекционерство и рядкост на банкнотата от 10 лева:


Банкнотата от 10 лева заема значимо място в света на нумизматиката, привличайки вниманието на колекционери и ентусиасти. Неговата рядкост и желаност произтичат от няколко фактора, включително историческо значение, ограничена наличност и уникални дизайнерски елементи.

  1. Историческо значение: Историческият контекст около издаването на банкнотата от 10 лева допринася за нейната колекционерска стойност. Като представяне на българската валута през определен период, тя има историческа стойност и служи като осезаем артефакт от миналото на нацията. Колекционерите с интерес към българската история и култура често са привлечени от банкнотата от 10 лева заради нейното историческо значение.

  2. Ограничена наличност: Ограничената наличност на банкнотата от 10 лева допринася за нейната рядкост и колекционерство. Тъй като е емитирана за определен период, броят на оцелелите банкноти намалява с времето поради естествено износване, повреда или изваждане от обращение. В резултат на това намирането на добре запазени и автентични екземпляри става по-голямо предизвикателство, което увеличава тяхното желание сред колекционерите.

  3. Уникални дизайнерски елементи: Художествените и дизайнерски елементи, включени в банкнотата от 10 лева, я правят визуално привлекателна и търсена от колекционерите. Сложните шарки, културната символика и историческите винетки повишават естетическата стойност на банкнотата. Колекционерите, които се интересуват от изкуството и дизайна на банкнотите, често желаят банкнотата от 10 лева заради уникалната й визуална привлекателност.

Фактори, които допринасят за стойността на банкнотата:

Няколко фактора влияят на стойността на банкнотата от 10 лева на нумизматичния пазар:

  1. Състояние: Състоянието на банкнотата оказва значително влияние върху нейната стойност. По-добре запазените банкноти, без значителни повреди, петна или гънки, обикновено са по-ценни. Хрупкавите и необработени екземпляри изискват по-високи цени, тъй като са по-близо до първоначалното си състояние.

  2. Рядкост: Рядкостта на банкнотата от 10 лева оказва влияние върху нейната стойност. Редки вариации, печатни грешки или ограничени издания са склонни да бъдат по-търсени от колекционерите, което повишава пазарната им стойност. Банкнотите с по-нисък коефициент на оцеляване или специфично историческо значение често изискват по-високи цени поради техния недостиг.

  3. Търсене: Нивото на търсене сред колекционерите играе решаваща роля при определяне на стойността на банкнотата. Ако има голямо търсене на банкнотата от 10 лева, водено от нейното историческо значение, художествена привлекателност или колекционерски интерес, стойността й вероятно ще нарасне. Търговете, колекционерските форуми и специализираните нумизматични пазари оказват влияние върху търсенето и последващата стойност на банкнотата.

  4. Автентичност: Автентичността на банкнотата е от съществено значение за нейната стойност. Фалшивите или променени банкноти имат малка или никаква стойност на нумизматичния пазар. Удостоверяването чрез услуги за експертна проверка, сертифициране или класификация гарантира автентичността на банкнотата, като по този начин увеличава нейната стойност и пазарна привлекателност.

В заключение, рядкостта на банкнотата от 10 лева, историческото й значение, уникалните дизайнерски елементи и колекционерското търсене допринасят за нейната колекционерска стойност и стойност на нумизматичния пазар. Ограничената наличност на банкнотата, съчетана с фактори като състояние, рядкост и автентичност, влияе върху нейната желаност и пазарна цена сред колекционери и ентусиасти


Съхранение и автентичност на банкнотата от 10 лева:


Запазването на банкнотата от 10 лева в оригиналния й вид е от решаващо значение за гарантиране на нейната дълготрайност и стойност. Ето няколко съвета как да запазите и съхраните банкнотата за бъдещите поколения:

  1. Боравете внимателно: Когато боравите с банкнотата, важно е да го правите с чисти ръце, за да избегнете прехвърлянето на мръсотия, масла или влага върху повърхността. Дръжте банкнотата за ръбовете, за да сведете до минимум риска от повреда, причинена от директен контакт.

  2. Избягвайте излагането на светлина: Продължителното излагане на слънчева светлина или силна изкуствена светлина може да причини избледняване и влошаване на цветовете и хартията на банкнотата. Съхранявайте банкнотата на тъмно или слабо осветено място, за да я предпазите от повреда от светлина.

  3. Използвайте несъдържащи киселина материали: Когато съхранявате банкнотата, използвайте несъдържащи киселина материали като държачи с архивно качество, папки или пликове. Киселинните материали могат да причинят обезцветяване и разграждане с течение на времето, така че е важно да изберете консумативи за консервиране, предназначени да предотвратят подобни щети.

  4. Избягвайте влагата и влажността: Влагата и високите нива на влажност могат да насърчат растежа на мухъл, плесен или да ускорят развалянето на хартията. Съхранявайте банкнотата в суха и стабилна среда с контролирана влажност, за да предотвратите повреда от влага.

  5. Показвайте с повишено внимание: Ако изберете да покажете банкнотата, използвайте рамки или държачи с архивно качество, които осигуряват защита от прах, мръсотия и прекомерно боравене. Уверете се, че банкнотата не е в пряк контакт с лепила или ленти, които могат да причинят повреда.

Значение на проверката на автентичността:

При покупка или продажба на банкнота от 10 лева е изключително важно да проверите нейната автентичност, за да гарантирате честна и прозрачна транзакция. Ето защо проверката на автентичността е важна:

  1. Избягвайте фалшиви банкноти: Проверката на автентичността помага за защита срещу фалшиви банкноти. Фалшификаторите може да се опитат да възпроизведат редки или ценни банкноти, като измамят купувачите да придобият фалшиви или променени версии. Проверката на автентичността предпазва от финансови загуби и поддържа целостта на нумизматичния пазар.

  2. Осигурете стойност и инвестиция: Автентичните банкноти притежават по-голяма стойност и служат като надеждни инвестиции. Чрез проверка на автентичността купувачите и продавачите могат точно да определят пазарната стойност на банкнотата, като гарантират справедлива сделка и запазват дългосрочния инвестиционен потенциал на банкнотата.

  3. Запазване на историческата точност: Автентичните банкноти носят историческа точност и значимост. Като проверяват автентичността, колекционерите допринасят за запазването на точния исторически запис и гарантират целостта на произхода на банкнотата.

  4. Надеждност и доверие: Проверката на автентичността повишава надеждността и доверието между купувачи и продавачи. Купувачите могат да имат доверие в автентичността на банкнотите, а продавачите могат да демонстрират своя ангажимент към етичните практики, насърчавайки надежден пазар.

За да проверите автентичността на банкнотата от 10 лева, консултирайте се с реномирани експерти, използвайте професионални услуги за удостоверяване или се обърнете към специализирани справочни материали и каталози. Тези ресурси предоставят ценни прозрения и знания за идентифициране на истински банкноти и разграничаването им от фалшификати или променени версии.

Следвайки указанията за съхранение и проверявайки автентичността, ние можем да запазим историческата стойност на банкнотата от 10 лева, да осигурим нейното точно представяне и да запазим доверието и целостта на нумизматичната общност за бъдещите поколения.



20 leva 1950

20 leva 1950





Заключение


Банкнотата от 10 лева има голямо историческо и културно значение за България. В тази статия разгледахме различни аспекти на тази банкнота, хвърляйки светлина върху нейното създаване, дизайн, символика и въздействие върху българското общество. Ето основните обсъдени точки:

  1. Създаване и дизайн: Банкнотата от 10 лева е емитирана през 1917 г. и е основна купюра във валутната система на България. Дизайнът му включва артистични елементи, традиционни мотиви и исторически винетки, отразяващи богатото културно наследство на нацията.

  2. Значение и въздействие: Банкнотата от 10 лева изигра жизненоважна роля в икономическото развитие на България, улеснявайки по-големи финансови транзакции и насърчавайки паричната стабилност. Той насърчава националната гордост и културното сближаване, служейки като осезаемо представяне на българската идентичност.

  3. Рядкост и колекционерство: Поради ограничената наличност и историческото си значение, банкнотата от 10 лева се превърна в желана колекционерска стойност сред нумизматите. Фактори като състояние, рядкост, търсене и автентичност допринасят за неговата стойност на нумизматичния пазар.

  4. Съхранение и автентичност: Запазването на банкнотата от 10 лева за бъдещите поколения изисква внимателно боравене, правилно съхранение и проверка на нейната автентичност. Тези мерки гарантират неговата дълготрайност, стойност и историческа точност.

Банкнотата от 10 лева представлява ценна част от българската история, обхващаща както икономическия прогрес, така и културното наследство. Неговият сложен дизайн и историческа символика ни свързват с миналото на нацията, предизвиквайки чувство на гордост и признателност. Нека прегърнем и съхраним този значим артефакт, като го ценим като свидетелство за богатата история и културна идентичност на България.

Оценявайки и опазвайки банкнотата от 10 лева, ние почитаме наследството, което представлява и допринасяме за опазването на българското наследство. Независимо дали като колекционери, ентусиасти или хора, интересуващи се от историята, нека признаем важността на тази банкнота и да оценим нейното трайно значение за бъдещите поколения.


Монети и съкровища Магазин


Atanasov, 143 години от създаването на Златните български 10 лева Stefan. "Healtylifstile.Com." Healtylifstile.Com, 11 юни 2023.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Съкровища от миналото: Редки римски монети

Марк Аврелий: Философът-император и неговият стоически подход към лидерството